Fókusztéma: alapvető értékeink
Isten az embert saját képére és hasonlatosságára alkotta. Bevonta terveibe, gondolataiba. Rábízta a kertet; mandátumot, feladatot adott neki: gondozd, őrizd. Szeresd asszonyod, szaporodjatok, gyarapodjatok.
Az ember nem gép vagy ösztönlény. Egyik legszebb ajándék a Teremtőtől a gondolkodás, a kérdezés képessége. Viszont ha megszakad a kapcsolat Isten és ember között, minden a visszájára fordul. Isten szerepét próbálja átvenni az ember, ő dönti el, hogy mi a jó és mi a rossz.
Ezen az úton nincs megállás. Ma ilyen korban élünk, ami nem becsüli az élet törvényét, hanem félreteszi, átírja, relativizálja. Ez a hozzáállás életveszélyes. Isten azért adta a törvényt, hogy segítsen az embernek a szabadság, az emberré válás útján járni.
Előbb kiszabadította Isten a népét az egyiptomi rabszolgaságból, a lehetetlen helyzetből. Ők átélték hatalmát, erejét, ajándékát. Ezek után kapták az utat az új élethez, a segítséget; annak módját, hogy miképpen éljenek szabadságukkal. A törvény csak annyiban gát és korlát, amennyiben az istenkapcsolatot, az életet, a családot, a becsületet, a vagyont védi.
A történelemben talán először épül Európában egy olyan világ, „kultúra”, amely vallástalan. A Covid-19-nél veszélyesebb vírus terjed, neve: istennélküliség. Ebből következik a második kőtábla igéinek kiiktatása, elfelejtése.
Ha negligálja az ember a szülők iránti tisztelet igéjét, bekövetkezik az, amit napjainkban átélünk. Lerombolódott az egészséges tekintély, a gyermekek engedetlenek, az internet rendszere neveli, sok esetben rontja meg őket, a szülők tanácstalanok, tehetetlenek.
Az életről, a házasságról, a helyes beszédről, a vagyon védelméről szóló isteni törvény kiiktatásának tragikus következményeit éljük át ma. Olyan visszafordíthatatlannak látszó, negatív, romboló folyamatok indultak el, melyeket a kormányok, hatóságok sem tudnak kezelni, megállítani: terror, erőszak, a család és a házasság szétesése és a párkapcsolat sokféle idegen és igazolhatatlan formában való megjelenése, a vagyon gátlástalan használata, emberek jóhírének tönkretétele a médiában pár perc alatt…
Pedig a törvény olyan, mint víz a halnak, mint az életet védő korlát a szerpentinen, vagy a közlekedési lámpák rendszere egy városban.
A kérdezés, kételkedés nem bűn. Jézus sok esetben kérdéssel felelt a vele beszélgetőknek, gondolkodásra, igazságkeresésére motiválta őket. Nem kiskorúsította hallgatóit.
Napjainkban sem spórolhatjuk meg a töprengés néha gyötrelmes útját. Kortársainkat nem ítélgetni kell, hanem segíteni az alapvető értékek újra felfedezésében.
Híd, 2021/1.