Fókuszban: hűség
Van-e határa a hűségnek? Illik-e ilyen kérdést feltenni egy keresztyén újságban, hiszen a hűség a Szentlélek gyümölcse (Gal 5,22)?
„Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját” – olvassuk a Jelenések könyvében (2,10). Sokaknak volt ez a konfirmációs igéje. Talán Móricz Zsigmond is ennek az igének hatására adta nagyszerű regényének a címét: Légy jó mindhalálig.
És ha még valami kétségünk támadna a hűség létjogosultságával kapcsolatban, a Biblia számtalan helyen ír Isten hűségéről. Az egyik legismertebb ige: „Hűséges az Isten, aki elhívott titeket…” (1 Kor 1,9).
Igen, a hűség forrása az Úr, de biztosak lehetünk abban, hogy minden esetben kitart mellettünk? Tényleg végtelenségig téphetjük bűneinkkel szeretetének, irgalmának húrjait? Egy ismert ének így kezdődik: „Hűséged végtelen, Atyám, nagy Isten”. Szoktuk mondani, hogy nincs olyan bűn, amire ne lenne bocsánat; amíg itt vagyunk a földön, van remény. Biztos?
Úgy gondolom, hogy Isten és a hívő ember hűségének is van határa. Az Örökkévaló önmagához, lényéhez, szentségéhez és irgalmához mindig hű marad, de ezekkel nem lehet végtelenségig visszaélni.
Az emberi együttélés alapja a hűség. Ez igaz, de valóban ki kell tartani egy eszme, egy családtag, közösség mellett mindig, minden visszaélés, embertelenség, gonoszság ellenére?
Amikor Hitler halálának híre ment, sokan lettek öngyilkosok.
Jószándékú, szociálisan érzékeny fiatalok, egyházi emberek is hittek a szocialista, kommunista eszmékben, és együttműködtek a legsötétebb rákosista időkben is a hatalommal.
Egyes keresztyén közösségek beteges légkörben tartották fogva a hitre szomjazó embereket, megalázva, kihasználva őket. Arra is volt példa, hogy csoportos öngyilkosságra vették rá a hívőket.
Házastársak tűrtek évtizedeken keresztül szörnyűségeket, mert valamikor az esküvőjükön megígérték, hogy semmilyen körülmények között nem hagyják el társukat.
Szülők éltek vissza gyermekeik kiszolgáltatottságával, akik még nagykorúságukat elérve sem tudtak szabadulni a zsarnoki hatás alól.
Isten azért adta a törvényt és az evangéliumot, hogy legyen mihez mérni viselkedésünket.
A hit és hűség akkor működik egészségesen, a teremtési rendnek megfelelően, ha a Szentlélek által megvilágosított, józan eszünket is használjuk. „…Változzatok meg értelmetek megújulásával, hogy megítélhessétek, mi az Isten akarata, mi az, ami jó, ami neki tetsző és tökéletes.” (Róm 12,2)
Híd , 2022/4.