Egyházfinanszírozás
- A biblikus gyülekezet nem szorul állami segítségre. A keresztyénség legéletesebb, leginkább gyarapodó korszakában, az első három évszázadban nem igényelt és nem kapott állami segítséget sem a Nagytanácstól, sem Rómától. Sőt…(Ma így növekszik pl. a kínai keresztyénség.)
- Csakhogy azóta történt egy s más velünk: államegyházi, konstantini korszak, később a felvilágosodás, racionalizmus, francia forradalom, amit betetőzött a radikális ateista egyházüldözés.
- Sok anyagi-lelki-szellemi értéket elvettek az egyháztól, de meg is szabadult az eklézsia több antikrisztusi, bibliaellenes vonástól, gyakorlattól. Bizonyára mindez Isten engedélyével történt. Kínában a maoista szörnyűséges vezetés erőszakosan elrendelte a mandarin nyelvet, ma pont ez könnyíti meg az egész országot átható missziót. Kötelezővé tették a rádió használatát minden otthonban és közben tízmilliókhoz ezen az úton jutott/jut el az evangélium.
- A mostani hazai helyzet, gyakorlat egy részről hordozza az államegyházi beidegződéseket, elvárásokat az egyházi oldalon, más részről a kormányzat egyházellenes, materialista, szélsőliberális szándékait is.
- Az egészséges, biblikus szétválasztásra a jobb oldal nem képes, mert hitetlenek, gyengék vagyunk. Lehet, hogy Isten megengedi ennek az egyházzal ellenséges társaságnak azt a munkát, amit magunktól soha nem végeznénk el?
- A zavaró persze ebben is a sunyi, hazug, egyházfojtogató módszer, stílus. De mit várunk tőlük?
- A ma hatalmon lévők – véleményem szerint – egyház nélkül is elképzelhetőnek tartják országunk életét. Ezt erősíti a globalista szemlélet, tendencia is, mert a tudatos keresztyén kevésbé manipulálható, hülyíthető. Egy székely parasztot, aki előállítja, megtermeli az életéhez szükséges feltételeket, nem lehet csak úgy lazán bedarálni, mint egy panelkutyaólban tartott, kiszolgáltatott városlakót.
- Az ún. hitéleti pénzt, támogatást szeretnék leginkább elvenni tőlünk. Amennyiben ez sikerül, krízis alakulhat ki, mert az átmenetre több időt kéne szánni.
- NN néhány héttel ezelőtt a rádióban nyilatkozott kárpátaljai útjának tapasztalatáról. Nyílván a hazai helyzetre célozva arról beszélt, hogy Kárpátalján az egyház nem kap állami segítséget. Az viszont nem hangzott el a műsorban, hogy komoly holland és némi magyar és amerikai pénzt viszont igen. Szóval, bonyolult kérdések ezek. Nekünk imádkozásra, megtérésre, biblikus gyakorlatra van szükségünk, a másik oldalnak meg minimum demokráciára és humanizmusra.
Fraternet levelezés, július 3.